Podróżowanie promami i statkami

0
Podróżowanie promami i statkami

Chociaż przyjemne, podróże drogami morskimi nie są zbyt popularne wśród pasażerów. Przeważa bardzo długi czas rejsu. Rejsy statkami wybierane są przeważnie wtedy, gdy podróż innym środkiem lokomocji jest niemożliwa, droga bądź wtedy, gdy żeglugę potraktujemy jako rekreacyjną przygodę. Droga morska wybierana jest częściej jako kanał transportu towarów i usług, co jednak nie znaczy, że statki pasażerskie pływają puste. Znajdują swoich klientów wśród osób pragnących dostać się na drugi brzeg zbiornika wodnego bądź romantyków, pragnących odbyć długą, niezwykła morską podróż.

Będzie możliwy do wykorzystania oczywiście w tych krajach, które mają bezpośredni dostęp do zbiornika wodnego. Służy jako pojazd, który przeprawia pasażerów na drugi brzeg. Rejs jednak sam w sobie może być przygodą, podróżą. Rejsy rekreacyjne mogą być długie bądź krótkie. Te krótsze odbywają się na małych statkach rejsowych, nazywanych białą flotą. Biała flota nie oddala się zbytnio od portu, z którego statek ruszył. Dalekie rejsy pasażerskie mogą trwać naprawdę długo. Wtedy podróżni płyną potężną flotą, na której znajdą się restauracje, sklepy, kasyna. To małe miasto, z klubami, siłowniami. Długa podróż po brzegi wypełniona rozrywką musi jednak kosztować.

Promy i niewielkie statki pasażerskie są konstruowane, by wygospodarować jak najwięcej miejsca dla pasażerów, ich samochodów, bagaży. To pojazdy, które stawiają na komfort szybkiej podróży i funkcjonalność przestrzeni, którą doszczętnie wypełni dobytek podróżnych.

Polska to kraj leżący nad morzem, z dobrze ukształtowaną linia brzegową. Rejsy turystyczne i transportowe są więc organizowane. Głównymi polskimi ośrodkami żeglugi jest Gdańsk i Szczecin. To miejsca, gdzie rejs jako środek niedalekiej lokomocji czy okazja do niezwykłej podróży jest powszechnie wybierany. Głównym czynnikiem, który o tym zadecydował jest położenie tych dwóch miast – to miejscowości graniczące z Morzem Bałtyckim. Polacy pływają rejsami kabotażowymi, a więc odbywającymi się pomiędzy portami naszego kraju. Podróżowanie kabotażowcem odbywa się na trasach Gdynia – Hel, Ustka – Krynica. W południowej części wybrzeża Bałtyku znajduje się jeden z największych portów – Świnoujście. To miejsce, które obsługuje głównie pasażerów podróżujących do Skandynawii, Niemiec, Czech, Słowacji. Port w Świnoujściu, wraz z szczecińskim tworzą jeden, wielki bałtycki kompleks, który ma niebagatelne znaczenie dla polskiej gospodarki morskiej. Obsługuje znaczną część statków pasażerskich i towarowych.

Dodaj komentarz