Zamek Lipowiec: co warto o nim wiedzieć?

0
Zamek Lipowiec: co warto o nim wiedzieć?

Jest jednym z ciekawszych zabytków, z jakimi możemy się spotkać w trakcie wycieczki po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz pamiątką, której z pewnością warto poświęcić swój czas. Zamek Lipowiec to duma gminy Babice oraz popularny cel wypraw dla tych turystów, którzy uwielbiają spotkania z historią. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Dla kogo wizyta na jego terenie może się okazać ciekawym doświadczeniem?

Dzieje zamku Lipowiec sięgają czasów wczesnego średniowiecza. Pierwotnie pełnił on role jednej z wielu strażnic, których głównym celem było zabezpieczanie granic Małopolski. W połowie XIII wieku zamek ten stał się własnością biskupów krakowskich, którzy chętnie korzystali z jego obronnych walorów. W dziejach Lipowca rolę bardzo ważną odegrał biskup Jan Muskata – jeden z najpotężniejszych wrogów Władysława Łokietka. To w jego czasach zamek Lipowiec stał się jednym z ważniejszych punktów walki z Łokietkiem oraz miejscem obsadzonym przez liczną załogę. W XV wieku zamek ten został przebudowany, dzięki czemu z obronnej warowni przemienił się w okazałą rezydencję biskupią. Tej funkcji nie pełnił jednak zbyt długo, gdyż wkrótce główną siedziba biskupów stał się zamek w Siewierzu. Co stało się z Lipowcem? Jego położenie oraz forma sprawiły, że został on w krótkim czasie przemieniony w więzienie, przeznaczone dla niepokornych duchownych.
W pierwszej połowie XVII wieku zamek Lipowiec został poważnie zniszczone. Najpierw sporo strat wyrządził wielki pożar, później – Szwedzi. Straty były tak wielkie, że dopiero w połowie XVIII stulecia, z woli biskupa Andrzeja Załuskiego, udało się ów zamek odbudować. Jak się wkrótce okazało, była to ostatnia inwestycja w dziejach tego zamku. Wkrótce nastał przecież czas rozbiorów, i choć zamek oficjalnie pozostawał w rękach prywatnych, w istocie nikt o niego nie dbał. Dopiero w drugiej połowie XX wieku udało się zabezpieczyć zamkowe mury, a następnie przystosować obiekt do potrzeb ruchu turystycznego.
Dziś zabytek ten jest jednym z ważniejszych punktów w programie historycznej wycieczki po okolicach Krakowa. Turyści, którzy zdecydują się odwiedzić te malownicze ruiny, będą mogli nacieszyć się widokiem potężnych murów z XIV stulecia oraz budynków, które zbudowano z popularnego w tej okolicy materiału – kamienia wapiennego. Baszta bramna, ślady po dawnej fosie oraz kamienne filary, przypominające o średniowiecznym moście zwodzonym – oto pamiątki, na które w trakcie zwiedzania zamku warto zwrócić uwagę. Cenną pamiątką jest tu również wieża z przełomu XIII i XIV wieku, która spełniał bardzo ważną rolę w systemie obronnym. W jej dolnej części mieścił się loch więzienny, z kolei jej górne kondygnacje świetnie sprawdzały się jako punkty obserwacyjne. Dziś wieża ta jest atrakcyjnym punktem widokowym, z którego można podziwiać malownicze tereny Garbu Tenczyńskiego.

Dodaj komentarz